Jesień jest najlepszym czasem na przygotowanie własnego ogrodu na okres zimowy. Wszystkie decyzje powinny być jednak przemyślane, dzięki czemu aranżacja ogrodu przebiegnie bez zarzutów. Jeśli właściciele ogrodów nie podejdą do tych obowiązków na poważnie, wiosną mogą się bardzo przykro rozczarować. Zamiast pięknej zieleni zastaną w swoim ogrodzie zaschnięte pędy, które z pewnością nie będą prezentowały zbyt schludnie.
Przygotowanie ogrodu na zimę – od jakich czynności zacząć?
Przed zimą należy zadbać o wykonanie kilku podstawowych czynności, aby bez większego stresu oczekiwać na obniżone temperatury i pierwszy śnieg. W pierwszej kolejności warto zająć się kondycją swoich roślin. Zgromadzenie w ich tkankach zapasu wody to absolutna konieczność. Ogród jesienią trzeba bardzo obficie podlewać. Oczywiście podlewania nie należy zaprzestawać również zimą. Chodzi nie tylko o rośliny zimozielone, ale też pojemnikowe.
Drugą ważną czynnością jest skuteczne okrycie roślin przed niskimi temperaturami. Ten proces powinien być rozpoczęty dopiero wtedy, gdy temperatura za oknem osiągnie pułap -5 stopni Celsjusza. Jeśli zrobi się to zbyt wcześnie, ogrodnicy przyczynią się do gnicia uprawianych roślin. Poza tym skorzystają na tym gryzonie, których raczej nie chce się „zapraszać” do ogrodu.
W jaki sposób okrywać rośliny przed zimą?
Istnieją odpowiednie metody, dzięki którym właścicielom ogrodów uda się profesjonalnie okryć rośliny przed zimą. Oto kilka przydatnych porad:
- byliny można okryć przy pomocy stroisza, nadadzą się do tego iglaste gałązki. Alternatywą mogą być trociny lub też kora. Warstwa okrywająca nie powinna przekraczać 10 centymetrów. Jeśli temperatura spadnie poniżej -10 stopni Celsjusza, warto pomyśleć o dodatkowej warstwie, zwłaszcza gdy w ogrodzie nie będzie śniegu,
- trawy ozdobne wymagają niezwykle szczelnego i dokładnego okrycia. Jeśli są narażone na działanie zimnych wiatrów, należy precyzyjnie związać ich kwiatostany, ale też suche liście. W tym przypadku można pomyśleć o okryciu składającym się z włókniny, liści oraz słomy. Kluczem do sukcesu okaże się również stroisz,
- rośliny zimozielone są nieco inne, dlatego w tej sytuacji warto postawić na korę, kompost lub trociny. Idealną opcją jest zastosowanie parawanu z włókniny,
- róże botaniczne warto okrywać minimum 20-centymetrowym kopcem ziemi,
- krzewy można przykrywać całościowo, wykorzystując do tego kartonowego pudła. Dodatkowo do środka można nasypać trocin,
- młode drzewa zaleca się owijać tekturą, innym sposobem jest słomiana mata.
To przydatne wskazówki, które powinny być zastosowane w każdym ogrodzie. Dzięki temu rośliny zostaną prawidłowo okryte i na zimę nie stanie się z nimi nic złego.
Pnie drzew – warto pomyśleć o ich dokładnym zabezpieczeniu
Dbając o rośliny, nie można zapominać o pniach drzew, które również powinny być bardzo dokładnie zabezpieczone. Szczególnie narażone na pękanie są drzewa o gładkiej i ciemnej korze. Im należy poświęcić najwięcej uwagi. Zaczynają w nich pękać tkanki, a do środka dostają się bakterie i wirusy. Przez to u drzew wywoływane są rozmaite choroby. Podlegają pod to zwłaszcza drzewa owocowe i ozdobne. Jedną z najskuteczniejszych form zabezpieczania drzew jest bielenie ich pni oraz grubych konarów. Wykorzystuje się do tego specjalne wapno ogrodnicze. Można je kupić w każdym profesjonalnym sklepie ogrodniczym. Pnie można dodatkowo owinąć przy pomocy włókniny, słomianej maty czy też tkaniny jutowej. W przypadku wystąpienia pęknięć mrozowych, należy je jak najszybciej posmarować specyfikami, które przyspieszają gojenie. W ten sposób zapobiegnie się poważnym infekcjom.